Італійська гейзерна кавоварка або мока — це найдешевший тип кавоварок і найпростіший спосіб отримати в домашніх умовах міцну каву, смаком схожу на еспресо. Принцип приготування теж нагадує еспресо, щоправда вода переходить через мелені зерна під меншим тиском. Але навіть простий на перший погляд процес заварювання кави в такій кавоварці має свої секрети, не дотримання яких призведе до того, що готовий напій замість доброго настрою принесе розчарування.
Для тих, хто не знає про що власне мова, коротко опишемо конструкцію приладу. Вона має 3 складові частини:
- нижня ємність, тобто бак для води;
- металевий фільтр-воронка;
- верхній чайничок, куди власне переходить готова кава.
В крамничках зустрічаються кавоварки виготовлені з алюмінію, нержавіючої сталі. Можна зустріти із більш дорогих матеріалів.
Підготовка
Щоб отримати найкращі смакові показники, рекомендовано для заварювання використовувати тільки що змелену каву. Помол зерен середній або дещо менше середнього, але аж ніяк не дрібний. Якщо мока велика та розрахована на декілька горняток, розмір фракції повинен бути грубий. Інакше напій буде сильно гірчити. Воду для приготування беруть з низьким рівнем мінералізації (80-150 мг/л).
Процес заварювання
Після підготовчих робіт починається саме заварювання. Для цього в бак заливається вода. Кількість води не повинна перевищувати позначку запобіжного клапана. Він призначений для захисту обладнання від надмірного тиску. Без нього існує ризик, що кавоварка просто вибухне.
На другому етапі фільтр встановлюємо на бак та всипаємо змелену каву. Кількість обираємо за смаком, але притримуємось пропорції, 1 г мелених какао-бобів на 10 мл води. Далі нагвинчуємо верхній чайничок на нижню ємність і ставимо на вогонь. Якщо це газова чи індукційна плита , то можна одразу встановити максимальну інтенсивність, якщо електро, краще скористатись середніми температурами.
Коли напій почне переходити з нижньої чаші у верхню, про готовність будуть свідчити бульбашки повітря, що виходять з носика. Дуже важливо не дати готовій каві кипіти у верхній ємності. Це однозначно шлях перепалити напиток, і споживати перепалену кавову воду. Цей напій немає нічого спільного зі справжньою кавою.
Принцип роботи
Для тих, кому цікаво, пояснимо коротко, як працює гейзерна кавоварка. При нагріванні води в нижній чаші, в її верхній частині накопичується пара. Вона створює тиск, що змушує гарячу воду переходити у верхню ємність. Це досягається за рахунок різниці тисків, оскільки у верхній посудині тиск звичайний.
Перехід відбувається через трубочку, яка є частиною фільтра, і яка досягає дна бака для води. Під час піднімання, гаряча вода контактує з кавовою таблеткою у фільтрі, і екстрагується (заварюється).
Правильно приготований напій є міцним, і смаком схожим на еспресо. Про порушення технології свідчить надмірна гіркота.
Бажаємо гарного настрою за горнятком доброї та міцної кави!